زمان جاری : پنجشنبه 24 خرداد 1403 - 7:34 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمارسال پاسخ
تعداد بازدید 193
نویسنده پیام
sadegh18 آفلاین


ارسال‌ها : 188
عضویت: 31 /3 /1391
محل زندگی: اصفهان
سن: 18
شناسه یاهو: sate.sadegh
تشکرها : 25
تشکر شده : 95
ق2 آموزش وبلاگ نویسی : نوشتن مطلب
بعضي فكر ميكنند همين كه وارد سايت بلاگفا يا نميدونم چي چي بلاگ بشوند و ثبت نام كنند يك وبلاگ نويس شده‌اند، اما اينطور نيست. نوشتن براي وبلاگ اصول خاصي دارد كه بايد رعايت كنيد تا يك وبلاگ خوب پربيننده داشته باشيد.

اما چگونه برای وبلاگ مطلب بنویسیم؟ آیا نوشتن در یک وبلاگ نیاز به تکنیک خاصی دارد؟ آیا نوشتن در اینترنت مانند نوشتن یک کتاب یا مقاله برای ارایه در کلاس است؟ بعضی از وبلاگ‌نویس ها اهمیتی به این مسئله نمی‌دهند و هر طور دلشان بخواهد می‌نویسند.


تمام داستان یک وبلاگ در مورد نوشته های شما استهر قدر وبلاگ تان امکانات مناسب و قالب زیبا داشته باشد، اگر نوشته های آن جذاب نباشد، هیچ گاه خواننده ها را جذب نخواهد کرداول از همه باید بدانید، روش خواندن در وب با دیگر رسانه‌ها متفاوت استخواننده‌ها در وب مطالب را خط به خط نمی‌خوانند بلکه آن‌ها را اسکن می کنندو از بخشی به بخشی دیگر می‌پرندآن‌ها ابتدای پاراگراف ها را نگاه می‌کنند و بعد سراغ پاراگراف بعدی می روند. تحقيقات دانشمندان نشان می‌دهد که الگوی مطالعه خواننده‌ها در وب به شکل یک حرف انگلیسی است.(مثل تصاوير زير)
در این تصویر نقاط قرمز رنگ مکان هایی است که بیشترین توجه به آن‌ها صورت گرفتهاگر دقت کنید می‌بینید که در یک متن پاراگراف های ابتدایی بیشتر از همه مورد توجه قرار می‌گیردخواننده به ابتدای متن و ابتدای لیست ها توجه می کند و انتهای متن کمتر خوانده می شود.


خواننده‌ها در اینترنت به خاطر انبوه اطلاعاتی که با‌ آن مواجه هستند به دنبال پاسخ سؤال شان می گردندآن‌ها وقت ندارند و کم حوصله هستندیک نوشته خوب باید به گونه‌ای باشد تا به سؤالات خوانندگان پاسخ دهدیک نوشته خوب باید به گونه‌ای تنظیم شده باشد تا خواننده در کوتاه ترین زمان ممکن، مفید ترین اطلاعات لازم را دریافت کند و به هدف اش برسد.
مخاطب خود را بشناسید:
برای چه کسی وبلاگ می نویسید؟ وبلاگ برای عده‌ای مانند یک دفترچه خاطرات و بسیار شخصی است
آنها برای دل خودشان می‌نویسند و شاید حتی دسترسی به وبلاگ را هم محدود کرده باشنداما عده زیادی هم وبلاگ می‌نویسند تا خوانده شوداگر جزو دسته دوم هستید، باید در ابتدا مخاطب خودتان را بشناسیددر مورد آن‌ها اطلاعاتی جمع آوری کنید و خودتان را جای آن‌ها بگذاریدمخاطب شما چه انتظاری دارد؟ به دنبال چه چیزی می‌گردد و در چه سنی است و چه علایقی دارد؟ مشخص کردن مخاطب تکلیف شما را با خودتان مشخص می‌کند و اجازه می‌دهد تا مطالب بهتری برای آن‌ها بنویسید.
موضوع وبلاگ را برای مخاطب مشخص کنید:
اگر در وبلاگ تنها در مورد یک موضوع خاص می نویسید، آن را برای خواننده مشخص کنید
می‌توانید کاری کنید، بیننده با یک نگاه بفهمد، اینجا کجا استاگر در وبلاگ تان به نقد و بررسی فیلم‌های سینمایی می پردازید، از قالبی استفاده کنید که نشان دهنده این موضوع باشداسم وبلاگ هم می‌تواند تا حد زیادی به دادن حال و هوای سینمایی به وبلاگ کمک کندبا قرار دادن چند توضیح و تصویر در صفحه اول وبلاگ تان هر کسی متوجه می‌شود، در چه موردی می نویسید.
کوتاه و طبقه بندی شده بنویسید:
نوشتن برای وب مانند نوشتن یک کتاب بلند نیست
از نوشتن پاراگراف های بلند و طولانی پرهیز کنیدسعی کنید متن را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنیدبرای هر بخش یک عنوان مجزا داشت باشید تا برای خواننده جذاب‌تر شودبه عنوان مثال به متن همین درس نگاه کنید که به بخش‌های متعددی تقسیم شده استخیلی اوقات می‌توان به جای درج کردن پشت سر هم اطلاعات آن‌ها را به صورت لیست، جدول یا نمودار نشان داد. سعي كنيد حتي اگر مطلب را از جايي كپي و پيست مي‌كنيد حداقل خودتان يكبار آن را بخوانيد و ويرايش كنيد؛ البته سعي كنيد از خودتان بيشتر مطلب‌هايي را بنويسيد تا اينكه از جايي كپي كنيد. این تکنیک ها وبلاگ شما را بسیار خواندنی تر می کند.
اطلاعات را صحیح به هم متصل کنید:
گاهی اوقات می‌خواهید چند متن را با لینک کردن به هم متصل کنید
در چنین وقتی از عنوان مناسب برای لینک ها استفاده کنیدهنوز در وبلاگ های زیادی می‌بینیم که نوشته است: «برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.» این عبارت متعلق به روزهای اول اختراع اینترنت بودزمانی که هنوز کاربران نمی‌دانستند برای رفتن به یک لینک باید روی آن کلیک کنندبرای همین لینک ها را به این صورت می‌نوشتند تا بیننده بفهمد باید روی آن کلیک کنداما حالا شما می‌توانید از یک عنوان مناسب برای لینک ساختن استفاده کنید تا معنی مناسبی داشته باشد؛ مثلا به طور ساده بنويسيد «ادامه مطلب»
در هر مطلب روی موضوع اصلی تمرکز کنید:
هنگام نوشتن پست به حاشیه نروید و به اصل مطلب بپردازید
فراموش نکنید خواننده‌ها در وب به ابتدای مطلب بیشترین توجه را دارند، بنابراین بهتر است نکات مهم را در همان چند خط اول بگنجانیداگر موضوع مورد نظرتان مهم است مانند روزنامه نگارها عمل کنیدآن‌ها برای نوشتن خبر از روشی به نام هرم وارونه استفاده می کننددر این روش مهم‌ترین نکات مطلب در ابتدا آورده می‌شود و هرچه به پایین می‌رویم مطالب با اهمیت کمتر قرار می گیردبا استفاده از این روش شانس اینکه پیام را به افراد بیشتری برسانید چند برابر کرده اید.
ویرایش فراموش نشود:
بعد از نوشتن یک پست نیاز نیست که فوراً دکمه انتشار را بزنید
حداقل یک بار نوشته را از اول تا آخر بخوانیدبه دنبال غلط های املایی، تایپی، نگارشی و اشتباه در جمله بندی بگردید حتماً چندتایی پیدا می کنیدانتشار یک مطلب دارای غلط، تأثیر بدی روی خواننده خواهد گذاشتهنگام ویرایش روی جمله‌ها دوباره فکر کنیدبه یاد بیاورید خواننده‌های وب، متن های بلند و جمله‌های طولانی را دوست ندارندبنابراین قیچی را به دست بگیرید و هر چه اضافه به نظر می‌آید حذف کنید، تا یک متن اصلاح شده داشته باشید.
دیوار کلمات خواننده را فراری می دهد:
پاراگراف بندی مناسب و فضای سفید به خواننده اجازه می‌دهد تا در متن شما تنفس کند
برای مثال تصور کنید تمام پاراگراف های همین درس که می‌خوانید به هم چسبیده باشد و هیچ عنوانی هم نداشته باشدآیا جرأت می‌کنید آن را از اول تا آخر بخوانید؟ وقتی متن را قسمت بندی نکنید و در آن فضا خالی نداشته باشید، مانند یک دژ مقابل خواننده است که از خواندن آن سر باز می زند.
سایز متن را مناسب انتخاب کنید و از وسط چین استفاده نکنید:
متنی که با فونت‌های درشت نوشته شده باشد به راحتی قابل خواندن نیست
متن با فونت بسیار ریز هم همین طوررنگی کردن قطعات مختلف متن هم باعث آزار چشم خواننده می‌شود. بهتر است متن را در یک رنگ بنویسیدبعضی‌ها دوست دارند، متن ها را وسط چین کنندبررسی ها نشان داده که چشم انسان در دنبال کردن خطوط وسط چین به مشکل بر می‌خورد و با آن‌ها راحت نیستبنابراین متن های فارسی را تا حد امکان راست چین قرار دهید و انگلیسی را چپ چین کنید.
از تصاویر، درست و به‌موقع استفاده کنید:
تصاویر برای زیبا کردن صفحه وبلاگ نیستند
از آن‌ها وقتی استفاده کنید که مفهومی را به مطلب اضافه کندگاهی اوقات آنقدر در استفاده از آن‌ها زیاده روی می‌شود که مطلب اصلی در میان شان گم می شودبعضی وقت ها تصاویر نامناسب سبب می‌شوند، نوشته مانند یک تبلیغ به نظر برسداعصاب خواننده‌ها را با استفاده از تعداد زيادي از عکس‌های متحرک به هم نریزید و فقط در صورتی از چنین چیزهایی استفاده کنید که واقعاً نیاز باشداز انیمیشن‌ها وقتی استفاده کنید که به رساندن مفهموم تان کمک کندآن‌ها به حجم صفحات شما اضافه می‌کنند و خواننده ها بعد از انتظار طولانی وبلاگ را ترک می کنند.
طبقه بندی مطالب:
نیاز به دسته بندی پست ها یکی از اولین سؤال‌هایی است که در ذهن یک بلاگر جدید شکل می گیرد
سرویس های وبلاگ نویسی مختلف هر کدام امکانات متفاوتی را برای طبقه بندی نوشته‌ها در اختیار شما قرار می دهنداما در اینجا با دو تا از رایج ترین و مهم‌ترین آن‌ها آشنا می شوید:
  • [font=Tahoma, sans-serif]طبقه بندی بر اساس دسته های موضوعیاین ساده‌ترین روش برای طبقه بندی استمی‌توانید دسته های موضوعی مختلفی را بسازید و هنگام نوشتن یک پست جدید آن را در یک یا چند تا از این دسته ها طبقه بندی کنیددرست مثل پوشه هایی که ایجاد می‌کنید و کاغذها را بر حسب موضوع در آن‌ها قرار می دهید.این روش ساده و سریع استمعمولاً این امکان را دارید، آن‌ها را در یکی از ستون‌های کناری وبلاگ نمایش دهید و با کلیک کردن روی هر دسته تمام مطالبی که در آن طبقه بندی شده است نمایش داده می شود.

  • [font=Tahoma, sans-serif]برچسب زنیتگ زدن یا برچسب زنی روش جدید تری برای دسته بندی اطلاعات استدر این روش برای هر پست تعدادی برچسب انتخاب می‌کنید و به آن اختصاص می دهیدمحدودیتی در انتخاب و تعداد این برچسب‌ها وجود ندارداما باید بدانید که انتخاب برچسب مناسب یک هنر استوقتی یک پست می‌نویسد با خودتان فکر کنید، کدام کلمات و عبارات هستند که من را به یاد این پست می‌اندازد یا اگر یکی از خوانندگان من بخواهد این مطلب را پیدا کند احتمالاً چه کلمه‌ای را جستجو خواهد کرد؟ این کلمات برچسب‌های شما را تشکیل می دهند.

تست نهایی یادتان نرود:
بعد از اینکه مطلب را نوشتید و منتشر کردید حتماً آن را یک بار در وبلاگ مانند یک بیننده بازخوانی کنید
خیلی اوقات اشکالاتی در آن پیدا می‌کنید که هنگام نوشتن و ویرایش در صفحه مدیریت ندیده ایدگاهی اوقات عکس را در سایز اشتباه آپلود کرده‌اید و وقتی آن را در وبلاگ چک کنید، می‌بینید قالب وبلاگ به هم ریخته استتست نهایی چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد اما این اطمینان را خواهید داشت، مطلب شما درست و بدون اشکال منتشر شده است.
امیدوارم از وبلاگ نویسی لذت ببرید.
امضای کاربر :
دوشنبه 05 تیر 1391 - 15:51
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 2 کاربر از sadegh18 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: mazamani & admin &
mazamani آفلاینارسال‌ها : 68
عضویت: 1 /4 /1391
محل زندگی: در همین نزدیکی
سن: 17
شناسه یاهو: mohammadaliabadan
تشکرها : 48
تشکر شده : 57
پاسخ : 1 RE ق2 آموزش وبلاگ نویسی : نوشتن مطلب
واقعا محشر بود دستت درد نکنه تصاویر زیبایی گزاشته بودی
قسمت 4 مال من
در باره ی قالب و ظاهر سایت و وبلاگ می نویسم

امضای کاربر : آبادان زیست : اولین و بزرگترین روه دانش آموزی زیست شناسی در ایران .......... سیستم کسب در آمد کلیکی هر کلیک 75 تومان با قابلیت زیر مجموعه گیری ............. بزرگترین سایت طرفداران بهرام .............. بزرگترین دانلود سنتر: سایتی که با تمام سایت های ایران در رقابت است
دوشنبه 05 تیر 1391 - 16:19
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 1 کاربر از mazamani به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: admin /
sadegh18 آفلاینارسال‌ها : 188
عضویت: 31 /3 /1391
محل زندگی: اصفهان
سن: 18
شناسه یاهو: sate.sadegh
تشکرها : 25
تشکر شده : 95
پاسخ : 2 RE ق2 آموزش وبلاگ نویسی : نوشتن مطلب
نقل قول از mazamani
واقعا محشر بود دستت درد نکنه تصاویر زیبایی گزاشته بودی
قسمت 4 مال من
در باره ی قالب و ظاهر سایت و وبلاگ می نویسم

قابلی نداشت وظیفه بود

امضای کاربر :
دوشنبه 19 تیر 1391 - 15:45
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

theme designed for MyBB | RTL by MyBBIran.com